Snutka Golińska i DJ Snutka

Snutka Golińska to ponad 170. letnia tradycja. Jej unikatowość tkwi w technice – wyszyte motywy są połączone nitkami zwanymi snutkami, a całe płótno pod nimi zostaje wycięte. Powstaje ażurowe dzieło przypominające delikatną koronkę. Dziś tym rękodziełem zajmują się głównie starsze panie, ale Stowarzyszeniu „Nasza Wspólnota” udało się nim zainteresować także młodzież.  A to wszystko dzięki aplikacji do projektowania nowych wzorów www.snutka.pl. Można w niej wykorzystać tradycyjne motywy, przetwarzać, miksować i łącząc na nowo tworzyć własną interpretację haftu – DJ Snutkę.

I takie nowe wzory powstały we wrześniu i październiku na warsztatach online prowadzonych przez Agnieszkę Grygiel, współautorkę aplikacji. Wzięła w nich udział młodzież z Goliny oraz osoby z niepełnosprawnością związane z jarocińskimi Warsztatami Terapii Zajęciowej. W sumie 15. uczestników uczyło się korzystania z aplikacji do projektowania snutek i próbowało tworzyć własne dzieła – wkrótce znajdziecie je na stronie www.snutka.pl w zakładce Wzory. Natomiast kilka prac – Antoniny Armon, Amelii Frąckowiak i Agaty Reszel z naszej szkoły – zostało wydrukowanych na pleksi i powieszonych w holu jarocińskiej Biblioteki w Pałacu Radolińskich. Tworzą oryginalną ozdobę tuż nad głowami wchodzących i promują naszą snutkę.

Projekt „Snutka łączy ludzi w sieci” – warsztaty projektowania snutki online – został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” Autorka warsztatów i mobili ze Snutką Golińską: Agnieszka Grygiel ze Stowarzyszenia „Nasza Wspólnota” w Golinie, wnuczka snutkarki Heleny Grygiel