Patron

Helena Moszczeńska z domu Watta- Skrzydlewska urodzona 10 maja 1862r. Po ślubie z Józefem Moszczeńskim zamieszkała w Golinie w roku 1897. Majątek zakupiony od Niemca Briesena liczył 1000 hektarów z czego 830 to ziemia rolna. Na terenie majątku znajdował się pałac, park , pomieszczenia gospodarcze dla zwierząt, kuźnia, gorzelnia oraz czworaki.

Była prezeską oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie. W trakcie powstania wielkopolskiego zaangażowała się razem z Anielą Gorzeńską z Tarzec w pomoc żołnierzom która polegała na zaopatrywaniu ich w odzież, żywność oraz środki finansowe. Obie Panie ofiarnie pomagały w prowadzeniu szpitala wojskowego w Jarocinie.

 W 1922r. Helena Moszczeńska została wdową. Po śmierci męża całe swoje życie poświęciła snutce golińskiej. Dzięki powstaniu tzw. „szwalni” udało się zaangażować większą część żeńskiej części mieszkańców Goliny do haftowania. Wykonywano tutaj: czepki, kryzy, koszulki, fartuchy, obrusy czy komże. Właścicielka majątku sama haftowała, prowadziła kursy, projektowała i za własne pieniądze kupowała niezbędna materiały i nici. Wielokrotnie owoce prac hafciarek można było podziwiać na wystawach organizowanych w całym kraju, m. in. W Poznaniu, Wilnie, Gnieźnie czy Pleszewie.  Z racji wielkiej religijności właścicielki Goliny wiele tworzonych z jej inspiracji arcydzieł trafiało do kościołów.  W stworzonych przez nią kółkach wiejskich kobiety nie tylko zajmowały się haftowaniem ale również uczyły się nowych metod gospodarowania i wykonywania domowymi sposobami wielu smacznych potraw.

Po wybuchu II wojny światowej wraz z bratem została wysłana przez Niemców do obozu przejściowego w Cerekwicy koło Jaraczewa a następnie do obozu w Opocznie. Po zakończeniu wojny majątek Moszczeńskiej został rozparcelowany przez komunistów. W dworku zaczęło działać przedszkole w związku z czym musiała ona zamieszkać u swojej dawnej służącej Heleny Bernasowskiej. Zabytkowy dwór spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach w roku 1948 a na terenie dawnego folwarku utworzono spółdzielnię produkcyjną.

Helena Moszczeńska zmarła 31 stycznia 1950 roku w Golinie gdzie też została pochowana na cmentarzu parafialnym. Postać ta została upamiętniona tablicą w golińskim kościele.