Wyjątkowy mural na szkole w Golinie

Na jednej ze ścian budynku Szkoły Podstawowej w Golinie powstał właśnie wyjątkowy mural, tematyką nawiązujący do historii oraz tradycji związanych z miejscowością.

Centralną częścią malowidła jest słynna snutka golińska w postaci dużego obrusu wykonanego techniką unikalnego haftu nasnuwanego zwanego snutym. Inspiracją było jedno z oryginalnych rękodzieł Pani Pelagii Pietrzak, uhonorowanej za swoje osiągniecia nagrodą im. Oskara Kolberga. To najważniejsze wyróżnienie przyznawane twórcom ludowym.
Ponadto na muralu umieszczono postać Heleny Moszczeńskiej (przyszłej patronki Szkoły Podstawowej w Golinie), zasłużonego dla miejscowości ks. Szczepana Toboły oraz budynek kościoła jako ważne Sanktuarium Maryjne i krzyż powstańczy. To w nawiązaniu do mieszkańców Goliny, którzy przelali krew w Powstaniu Wielkopolskim.

– Mural ma być wizytówką Goliny i pokazywać to, co dla niej ważne, z czym miejscowość kojarzona jest w całym kraju, co jest jej dumą. Sztuka malowideł na ścianach budynków jest coraz bardziej popularna w Polsce. Świetnie łączy tradycję z nowoczesnością. Na mnie ten mural robi ogromne ważenie. Żywię nadzieję, że na innych również – podkreśla dyrektor szkoły Tomasz Jankowski.

Mural wykonano na północnej ścianie budynku Szkoły Podstawowej w Golinie i jest doskonale widoczny z głównej ulicy (DK 15). Autorami projektu są młodzi artyści Julita Antonowicz i Jędrzej Borkiewicz, którzy wraz z Julią Ciesielczyk również wykonali malowidło na ścianie.
Inwestycja kosztowała 10 tys. i w całości została sfinansowana z budżetu Gminy Jarocin w ramach funduszu sołeckiego Sołectwa Golina i Stefanów.