O kulturze żydowskiej

W pierwszych dniach października w Wielkopolsce odbywał się 10. Simchat Chajim Festiwal (Festiwal Kultury Żydowskiej). Drugiego dnia organizatorzy dotarli do Jarocina. Właśnie wtedy w Kamienicy Kultury Dominika Musialik opowiedziała o zwyczajach i tradycjach polskich Żydów . Z wielką uwagą wysłuchali go ósmoklasiści z naszej szkoły. – Dowiedzieliśmy się dużo o świętach i sposobie ich obchodzenia. Czymś dziwnym było dla nas, że przez 10 dni po żydowskim nowym roku, trwa czas pokutny podczas którego Żydzi przepraszają ludzi których mogli w jakiś sposób urazić, kręcą wokół swojej głowy kurczakiem trzy razy, aby zabrał ich grzechy – mówi uczennica. Po godzinnym wykładzie uczniowie udali się na szybkie jedzenie i udając się na przystanek autobusowy przeszli obok dawnej jarocińskiej synagogi. – Wycieczka publicznym autobusem była fajnym doświadczeniem – wspominają ósmoklasiści