Krzyż Powstańczy zamontowany

Dokładnie w 101. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze na golińskim cmentarzu na nagrobku śp. Heleny Moszczeńskiej, został umieszczony Krzyż Powstańczy. Odsłoniła go Helena Malczewska, która od ćwierć wieku lat dba o miejsce spoczynku byłej właścicielki Goliny a jednocześnie zasłużonej dla Powstania Wielkopolskiego. Przy grobie wartę honorową pełnili uczniowie miejscowej szkoły reprezentujący różne organizacje harcerskie: Mikołaj Borkowski – ZHP hufiec Jarocin i Igor Matuszewski – Organizacja Harcerska „Rodło”. Obecne były poczty sztandarowe – szkoły podstawowej i Bractwa Kurkowego z Jarocina , które zadbało również o salwę honorową. Po złożeniu kwiatów i znicza przez Samorząd Uczniowski, o powstańcach śpiewem przypomniała Wiktoria Górnaś, absolwentka golińskiego gimnazjum. Wykonała ona utwór „182 (kule na wiatr)” z Projektu 95. Tomasz Jankowski – dyrektor szkoły, przypomniał o udziale kobiet w Powstaniu Wielkopolskim.

Na uroczystość przybyli mieszkańcy Goliny i Stefanowa oraz przedstawiciele społeczności szkolnej.

Następnie w pobliskim kościele parafialnym została odprawiona Msza Święta w intencji powstańców. Po Eucharystii złożono kwiaty na grobie powstańca Andrzeja Paryska, który znajduje się przy kościele.